Przygoda z wystawą psów rasowych

Przygoda z wystawą psów rasowych

Nie będę tu kopiowała regulaminu ZKwP  bo każdy może go przeczytać na ich stronie, bardziej chciałabym na podstawie swoich doświadczeń opowiedzieć od czego zacząć, jak sobie poradzić i odnaleźć się wśród „ starych wyjadaczy ringów wystawowych”?

Większość informacji przekaże nam hodowca(przynajmniej powinien ), bo to przecież on sprzedaje nam pięknego dobrze rokującego wystawowo szczeniaka. Na „ Salonach wystawowych” Często zdarza się tak ,że trafiamy na życzliwych ludzi , którzy służą dobrą radą i pomocą, bywa i tak ,że spotkamy na swojej drodze takich , którzy będą chcieli nas zniechęcić (sama nie wiem od czego to zależy i o co tym ludziom właściwie chodzi).

Jeżeli jesteśmy „Zieloni „ w tych sprawach dobrze jest poszukać kogoś kto nauczy nas pokazać swojego psa, jeśli oczywiście chcemy go wystawiać sami lub wynajmujemy handlera -profesjonalistę, który za nas pokaże nasze cudo. Jest wiele szkółek dla psów i wiele seminariów handlingowych, trzeba tylko poszukać. Obecnie stworzona została też Dog  Academy Wrocław, która oferuje szeroki zakres usług nie tylko handlingowych.

Zaopatrzmy się w rigówkę, na której będziemy wystawiać naszego psa. Dobrze też mieć transporter dla psa, których na rynku jest nieskończona ilość. W takim „Domku” na wystawie nasz piesek będzie czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy o misce z wodą i smakołykach, dla których nasz pies będzie chciał z nami współpracować.b_24469

Załóżmy, że jesteśmy przygotowani  już handlingowo i chcemy pokazać naszego psa. Zapisujemy się na wystawę w ZKwP  http://www.zkwp.pl/zg/index.php  wypełniamy formularz w odpowiednim terminie i dokonujemy opłaty:

Pies/suka może być zgłoszony na wystawę do jednej z  następujących klas:

Klasa młodszych szczeniąt –dla psów/suk od 4 do 6 miesięcy,
Klasa szczeniąt – dla psów/suk w wieku od 6 do 9 miesięcy,
Klasa młodzieży – dla psów/suk w wieku od 9 do 18 miesięcy,
Klasa pośrednia – dla psów/suk w wieku od 15 do 24 miesięcy,
Klasa otwarta – dla psów w wieku powyżej 15 miesięcy,
Klasa użytkowa – dla psów/suk w wieku powyżej 15 miesięcy, z  certyfikatem użytkowości.
Klasa championów – dla psów/suk posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego, polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI.
Klasa weteranów – dla psów/suk, które ukończyły 8 lat.

Dla klasy otwartej, użytkowej i championów nie określa się górnej granicy wieku. Datą decydującą o wieku psa w kwestii przynależności do danej klasy wystawowej jest dzień przed wystawą. Na niektórych wystawach, szczególnie specjalistycznych, np. klubowych można zetknąć się z dodatkowymi klasami ( baby, juniorów itp. ).

Na nasz e-mail powinno przyjść potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę, na którym mamy napisane miejsce, ring ilość psów w klasie. Mamy już załatwione formalności i co dalej…?

 

Wystawa Psów Rasowych

 szczenię rhodesian ridgebackPamiętam swoją pierwszą wystawę w Jeleniej Górze ,kiedy to jeszcze nie wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi. Moja sunia miała wtedy 6 –m-cy, była „Zielona „ jak ja, więc mieszanka świetna, stojąc przy ringu obserwowaliśmy tych wszystkich ludzi jak oni to robią i wydawało nam się to całkiem proste. Gdy nadeszła nasza kolej to była totalna katastrofa , mi plątały się nogi, a moja sunia radośnie podskakiwała, no bo przecież „Pańcia” biegnie-jest zabawa . Wtedy zrozumiałam, że to ciężka praca nauczyć siebie i swojego psa wystawiania. Tutaj muszę podziękować Pani sędzi Magdalenie Musiał za wyrozumiałość, cierpliwość i dobre rady. Mimo braku umiejętności udało nam się wygrać i otrzymaliśmy tytuł najlepszego szczenięcia. No właśnie, w klasach młodszych szczeniąt, szczeniąt i młodzieży pewne zachowania są jeszcze dopuszczalne, natomiast w klasach starszych dobrze, abyśmy my i nasz psiak posiadali już jakieś umiejętności w wystawianiu.  Nie dopuszczalna jest agresja u  psa, taki piesek może zostać zdyskwalifikowany, a dwie dyskwalifikacje wykluczają już psa z wystaw na zawsze. Pracujmy zatem nad socjalizacją naszego pupila, to bardzo ważne.

Na następnych wystawach było już lepiej, wiedzieliśmy o co chodzi, trenowaliśmy w domu i wymienialiśmy swoje doświadczenia z przyjaciółmi i znajomymi, których z wystawy na wystawę mieliśmy coraz więcej, niektórzy życzliwi inni zawistni, ale trzeba pamiętać, że wystawa psów to konkurs, każdy chce wygrać, jedni potrafią przegrać z honorem inni zachowują się nieelegancko.

Czasem na wystawie mamy niesmak bo wydaje nam się, że przegraliśmy z gorszym psem, ale pamiętajmy, że każdy pies dla swojego właściciela jest najpiękniejszy i każdy przyjechał po wygraną, sędzia decyduje o wyborze psa i nie dyskutujmy z tymi wyborami.

Często na wystawach mówi się o kulturze wystawców,co to takiego… ? Kulturalny wystawca gratuluje konkurencji (nawet jak przegra), nie obraża innych wystawców i nie komentuje wyborów.

Z doświadczenia wiem, że jak „szlag człowieka trafia” ma się ochotę różne rzeczy powiedzieć, ale zachowajmy godność i wygadajmy się do kogoś bliskiego. Potem przechodzi i dalej oddajemy się „uzależnieniu” wystawowemu. Kocham tą adrenalinę, lubię ludzi, których tam poznałam, spotkania powystawowe, wymianę poglądów, doświadczeń i wszystko z tym związane.

Życzę zatem wszystkim, którzy chcą wystawiać swoje psy dużo cierpliwości, pokory i zrozumienia dla innych!