Hodowla psów

Hodowla, dla kogo?

Niektórym się wydaje, że hodowla psów to miłe i przyjemne zajęcie, wystarczy kupić suczkę znaleźć jej partnera i bach mamy pieski na których możemy zarobić .   OTÓŻ NIE !!!!

Hodowla psów jest kosztowna i pochłania masę czasu. Wymaga cierpliwości, wiedzy i poświęcenia.

Taplanie w gównie i sikach , nieprzespane noce, dni długie niczym papier toaletowy na rolce i marzenie o chwili snu.

Po pierwsze trzeba być miłośnikiem psów, po drugie zanim zaczniesz hodować przygotuj się do tego, Wybór rasy dla siebie jest bardzo ważny. Znajdź rasę dla siebie biorąc pod uwagę wielkość, rodzaj włosa, charakter itd.

Niezbędna wiedza

Aby prawidłowo dobrać rodziców musisz znać wzorzec rasy – powinien być dla ciebie tak znany jak alfabet. Zasady pielęgnacji, szkolenia i wychowania, choroby występujące w rasie i mnóstwo innych rzeczy.

 

Niezbędna jest wiedza na temat rozrodu, jak właściwie odchować miot i jak wychować szczenięta biorąc pod uwagę ich potrzeby w kolejnych etapach rozwoju, a także jak dbać o sukę w czasie ciąży i po porodzie, każda ciąża jest inna i każdy poród jest inny więc generalnie uczysz się zawsze.

Życie hodowcy

W dalszej części wygląda to tak, że przez co najmniej 8 tygodni twoje życie prywatne lega w gruzach, wszystko w domu podporządkowane jest pod psy. Czas mija od karmienia do sprzątania kupek, w które często wdepniesz, a pomiędzy na zabawę ze szczeniętami- co jest najprzyjemniejsze. Nie zawsze masz czas żeby coś zjeść lub się napić. W między czasie masz przecież jeszcze dorosłe psy o które też trzeba dbać, spacery karmienie itd. Życie towarzyskie również nie istnieje chyba, że masz osoby w swoim gronie, które podobnie jak ty są wariatami i kochają psy, to czasem cię odwiedzą i może nawet pomogą przy kolejnej sesji typu kupka, siusiu, karminie i zabawa.

A do tego spędzasz godziny na rozmowach z potencjalnymi kandydatami na rodziny dla twoich szczeniąt. Do każdego kandydata podchodzisz ostrożnie, badasz teren, czy rzeczywiście będzie odpowiednim dla twojego psa? Czy twoje malutkie dziecko będzie u niego bezpieczne? Czy podoła wychowaniu twojego psiaka? itd.

Korzyści

Najważniejszą korzyścią jaka płynie z hodowli jest szczęście psa i jego rodziny.

Zawsze bawi mnie stwierdzenie innych no, ale przecież na hodowli można nieźle zarobić.

NA CZYM?  BO NA PEWNO NIE NA HODOWLI !!! Chyba, że ktoś trzyma psy w stodole same polują i nic nie robi przy szczeniętach (co generalnie nie jest możliwe).

Koszty jakie towarzyszą odchowaniu miotu są bardzo wysokie i podejmując decyzję o hodowli trzeba mieć tego świadomość.

My jako Hodowcy podchodzimy do hodowli niematerialnie ( liczymy raczej na zwrot kosztów niż na zarobek, czasem bywa tak, że i koszty się nie zwrócą jeśli miot jest mało liczny lub w innych przypadkach kiedy potrzebna jest pomoc weterynarza itd, na szczęście mamy również swoją pracę, która pozwala na utrzymanie naszego stada), hodujemy z miłości do rasy,  zależy nam na wyhodowaniu pięknych eksterierowo, zdrowych, stabilnych psychicznie psów, które w przyszłości będą radością dla swoich właścicieli zarówno tych, którzy kupują psy tylko jako towarzysza jak i dla tych, którzy chcą jeździć na wystawy.