Mam szczeniaka Rhodesiana , co dalej ?

Mam szczeniaka Rhodesiana ,co dalej ?

Wielu ludzi kupuje szczenię pod wpływem nieprzemyślanych decyzji i bardzo pochopnie, posiadanie psa jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem i na wiele lat. Dlatego na swojej stronie zamieściłam informację „zanim kupisz”. Ale przypuśćmy, że to nasza odpowiedzialna decyzja sprawiła ,że mamy szczeniaczka byliśmy przygotowani i przywozimy naszego wymarzonego pieska do domu jest zagubiony bo przecież to jest nowe miejsce, którego nie zna, nie ma w nim już mamy i innych szczeniąt . I co dalej ?Szczenię Rhodesian Ridgeback

Piesek musi mieć swoje miejsce do spania, w którym będzie czuł się bezpiecznie, miejsce do  jedzenia i stały dostęp do wody.

Musimy zdawać sobie sprawę, że szczenię szczególnie Rhodesian Ridgeback potrzebuje dużo ruchu i zainteresowania z naszej strony. To najbardziej „upierdliwe” stworzenie, będzie za nami chodziło, plątało się pod nogami i domagało się pieszczot( kocham to w nich).

 Skamlanie w nocy :

Skamlanie w nocy i nie tylko zazwyczaj jest przejściowe i spowodowane tęsknotą za gniazdem, nie reagowanie na nie przyniesie szybki efekt gdy piesek zobaczy, że nie zwraca to naszej uwagi.

Szczeniak niszczy :

Niszczenie przedmiotów no i tu pojawiają się schody Rhodesian Ridgeback to prawdziwa demolka, nie cierpi być sam, potrafi nieźle „przemeblować dom”.Szczeniak niszczy Wielokrotnie wchodząc do swojego domu, zastanawiałam się „co dzisiaj”?  A to zniszczona kanapa, a to zjedzone buty, innym razem rozdarte poduszki , jeszcze innym powywracane kwiaty, Zjedzony dywan, oj mogłabym wymieniać bez końca, szukałam porad jak sobie z tym radzić?, jedni radzili zakupić mnóstwo zabawek – nie pomogło, inni zamykać w specjalnym kojcu –szybko nauczyła się go otwierać,  jeszcze inni aby pryskać specjalnym preparatem  o nieprzyjemnym zapachu i gorzkim smaku – zlizała. 1000 rad i ani jedna nie skutkowała,  Rhodesian po prostu nie lubi być sam. Postanowiłam wypróbować sposób mojego znajomego, który poradził mi abym zostawiała psa w jednym z pokoi, pochowała wszystko co pies może zniszczyć,  zostawiła mu zabawki i wodę oraz jego posłanie. Oczywiście z pokoju nie dało się wynieść kanapy, ale poduszki od niej już tak. POMOGŁO ! weszłam do domu pies się cieszył nic nie zniszczone i złapałam oddech. Kolejne dni mijały, a ja mogłam już spokojnie wchodzić do domu, bez obaw, że znów spotka mnie tam niespodzianka. Pamiętajmy jednak, że Rhodesianowi zdarza się też zniszczyć coś gdy podrośnie jeżeli zostanie zbyt długo sam. No ale tutaj myślę, że wyczerpałam temat. Nawet jak w wieku szczenięcym nasz  Rhodesian trochę narozrabia to kiedy dorośnie wynagrodzi ci to z nawiązką.

Wychowanie szcznięcia :

Teraz trochę o wychowaniu naszego malucha. Rhodesian to nadzwyczaj inteligentny pies, dlatego bardzo ważne jest uczyć go od  małego prawidłowego zachowania, żeby on nie nauczył Ciebie swojego. Ale przejdźmy do szczegółów. Nasz szczeniak to mądrala i wszystko złapie w lot, ale nauka musi się opierać na nagradzaniu i nie trwać zbyt długo bo te cwaniaki szybko się nudzą – przecież już to umiem a ten mój pan stale karze mi to powtarzać, no nuda jak nic. Rhodesiana trzeba od małego socjalizować z ludźmi i innymi psami,  izolowane nabierają złych nawyków, pojawiają się problemy behawioralne, a co za tym idzie mogą być niebezpieczne dla innych.   Pamiętajmy, że ten uroczy szczeniak wyrośnie na dużego psa. Polecam umawianie się na spacery z innymi właścicielami psów i ich psami oraz lekcje posłuszeństwa w dobrych szkółkach. No właśnie posłuszeństwo to bardzo ważne, uczmy naszego pupila od początku przychodzenia na zawołanie. Pamiętajmy to pies z grupy gończych, a inaczej mówiąc z tych ”głuchych” bo kiedy już złapią trop lub zobaczą coś co je w tej chwili zainteresowało… To już koniec.Ucieczka Rhodesiana Pamiętam sytuację kiedy będąc na spacerze jedna z moich suczek zobaczyła sarnę -nie pomogły wołania, groźby, prośby, zginęła na 10 minut, które dla mnie były wiecznością, a ja prawie oszalałam z obawy, że może zginęła, może wybiegła na ulicę, może ją myśliwy zastrzelił, po czym wróciła zadowolona w to samo miejsce, z którego wcześniej zwiała. Jeszcze teraz jak o tym pomyślę to mam gęsią skórkę. Dlatego uczulam uczmy naszego ukochanego szczeniaczka posłuszeństwa to bardzo ważne.

Załatwianie potrzeb fizjologicznych:

Zapomniałam o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Jeżeli chcemy aby nasz psiak szybko się tego nauczył pamiętajmy o najważniejszych zasadach : wychodzimy z psiakiem zawsze po jedzeniu, po zabawie i po spaniu, to złota zasada mojej mamy, która zawsze to nam powtarzała. Ja dodatkowo uczę komend słownych „ rób siusiu” „ rób kupkę” często ją powtarzam od szczeniaka, a gdy już  załatwi się na podwórku, mocno chwalę -sprawdzone działa.

W skrócie dałam kilka najprostszych rad , które  przydadzą się nie tylko w wychowaniu Rhodesiana , ale także innych ras.  Cieszcie się swoim szczeniaczkiem bo bardzo szybko urośnie.