Niewidomy szczeniak – co dalej ?

Początek

Hodowla to radości i troski, to szczęście i łzy.
Najpierw było zaprzeczenie( morze łez) – to nie może być prawda, nie godzę się z tym potem diagnoza( kolejny ocean łez),
akceptacja i kolejny etap przede mną- działanie. Jeden z moich cudnych szczeniaczków urodził się bez oczu( jest to efekt antybiotykoterapii w trakcie ciąży)

Przemyślenia… czy powinnam mu pozwolić kontynuować życie? , ale dlaczego nie? , tylko dlatego, że urodził się ślepy?, wahanie rozterki , pytania do ludzi , lekarzy ….

Szukanie podobnych przypadków , zastanawianie się jakie ma szanse na w miarę normalne życie? I rozmowa z moim ukochanym synem, który bez wątpliwości powiedział ” mamo , damy radę , przecież gdybym ja urodził się bez oczu to nie poddałabyś mnie eutanazji, nie jest tak źle to tylko oczy , to zdrowy fajny piesek, pomożemy mu przez to przejść.

Potem rozmowy z weterynarzem jakie są dalsze rokowania. Rozmowa z Agnieszka Penkala bardzo dziękuję za wsparcie i wskazówki.

Przed nami ogromne wyzwanie, ale powołanie na świat życia zobowiązuje. I chociaż serce mnie boli, że nigdy nie zobaczy tego świata oczami …pomogę mu go poznać innymi zmysłami.  Ma szansę na wspaniałe życie mimo swojego kalectwa.

czas szczenięcy

I tak tydzień po tygodniu przekonałam się ,że dla tego wyjątkowego malca nie ma wielkiego problemu, doskonale sobie radzi , potrafi świetnie się bawić , odnajduję drogę z ogrodu do domu, oczywiście ma ograniczenia i czasem nawet w coś delikatnie uderzy , ale w większości sytuacji nie widać ,że jest ślepy. Co ciekawe przez swoją ślepotę jako pierwszy w wieku 4 tygodni już nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych w domu , tylko piszczał pod drzwiami tarasu , aby go wypuścić , pięknie podąża za nogą słysząc kroki. Jest bardzo ufny do ludzi , pięknie reaguje na głos. Potrzebuje zabawek dźwiękowych wtedy doskonale je odnajduje. Do miski z jedzeniem czy wodą trafia bez problemu. Dzisiaj wiem ,że to nie wyrok – jest dużo gadżetów dla niewidomych psów zabawek, szelki z pierścieniem ochraniającym głowę itd. Naszego malucha pokochała wspaniała rodzina i oni dalej będą z nim pracować , a ja napiszę o postępach.