Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback

10891920_450265925149996_4311993676356247264_nRhodesian Ridgeback to piękny, elegancki, harmonijnie zbudowany pies o cudownym niezależnym charakterze, jego inteligencja może zachwycać lub irytować. Charakterystyczna pręga na grzbiecie dodaje uroku i wyróżnia tę rasę. Niezależność Rhodesiana świadczy o tym, że nie jest to pies dla każdego. Wychowanie może stanowić nie lada wyzwanie.

Buda, mieszkanie czy Dom ?

Postanowiłam napisać ten artykuł gdy w sieci natknęłam się na informacje sprzeczne z tymi, które zaobserwowałam w ciągu 10 lat będąc szczęśliwym posiadaczem tej wspaniałej rasy. Otóż przeczytałam gdzieś w sieci, że   „…Rhodesian doskonale nadaje się do pilnowania obejścia i z powodzeniem może mieszkać w budzie…” ze zdziwieniem zagłębiłam się w dalszą część, w której to było napisane, że skoro pies ten w Afryce żył w trudnych warunkach, często bez dostępu do wody itd. to z powodzeniem może zamieszkać w budzie…. Totalne bzdudry.

Po pierwsze nie mieszkamy w Afryce, nasz klimat zdecydowanie jest różny od afrykańskiego, okrywa włosa u Rhodesiana (brak podszerstka) nie uchroni go przed mrozem i stałe przebywanie na nim może poważnie zagrażać jego zdrowiu. W naszym klimacie kiedy to temperatury w zimie potrafią wahać się od -5 stopni C do -30 stopni C nie wyobrażam sobie Rhodesiana w budzie, a „znawcą” tak twierdzącym proponuję założyć na siebie cienką bluzeczkę i leginsy i przespać się w pięknej ocieplonej budzie w zimnie -15 stopni mrozu, zamiast swojego psa.
Oczywiście jest wiele ras, które doskonale radzą sobie w takich warunkach, ale napewno nie należy do nich Rhodesian Ridgeback.
rhodesian ridgebackRhodesiany na pewno nie nadają się do budy, uwielbiają ciepło,
wygrzewanie w słońcu, a po za tym kochają swojego człowieka ponad wszystko i przebywanie z dala od niego wprawia je w melancholię. Moje Ridgebacki chodzą za mną krok w krok, nawet w ogrodzie lubią mieć nas na oku.
Rhodesian to bardzo czujny pies jako stróż swojej rodziny napewno się sprawdzi, ale nie  jest to rasa obronna tylko myśliwska, pamiętajmy o tym!rhodesian
Natknęłam się też na informację, że Rhodesian Ridgeback nie pogodzi się z życiem w mieszkaniu. Kolejna bzdura, Rhodesian doskonale odnajdzie się w mieście, jeżeli jego właściciel zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu, na pewno nie jest to pies dla „leniucha”, trzeba pamiętać, że jest to duży pies więc zajmuje trochę miejsca. Faktem jest, że dom z ogrodem  jest idealnym miejscem, ale z powodzeniem może mieszkać w mieszkaniu.

Czy Rhodesiany kopią doły w ogrodzie?

rhodesianCzytałam gdzieś jakąś odpowiedź ...”Raczej nie, chyba,że jakiś lekkomyślny kret zapedzi się psu pod nos…”  Rhodesiany uwielbiają kopać doły, szczególnie jak są młode i czy będzie to ogród czy las nie ma to znaczenia. Pamiętam moją pierwszą sunię Rhodesiana, która wykopywała mi wszystkie świeżo posadzone rośliny w ogrodzie. Tego nawyku można je oduczyć bardzo szybko, ale musimy się z tym liczyć.

Podsumowanie

Może niektórzy  nie są zadowoleni z moich szczerych wpisów ale mam nadzieję, że osoby, które podejmą decyzję o kupnie tego wspaniałego psa będą świadome nie tylko radości jaką zapewni im Rhodesian ( będzie jej wiele), ale i trudności jakie się wiążą z jego posiadaniem…