Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt

żywienie szczeniąt rhodesianChciałabym przybliżyć państwu ten temat, ponieważ zależy mi aby właściciele szczeniąt pochodzących z naszej hodowli nie musieli szukać i zastanawiać się jak powinni odżywiać swojego szczeniaka. Dobry hodowca zawsze służy radą i pomocą nowym właścicielom szczeniąt pochodzącym z jego hodowli.

Odpowiednie żywienie szczeniąt jest bardzo ważne ponieważ będzie miało wpływ na zdrowie w dorosłym życiu. Celem odpowiedniego żywienia szczeniąt jest stworzenie optymalnych warunków ich wzrostu i ograniczenie ryzyka chorób.

Zacznijmy od kilku zasad:

  1. Karma powinna być dostosowana do wieku,
  2. podawana w odpowiednich ilościach,
  3. powinna być podawana 4-5 razy dziennie w równych porcjach, o tych samych porach
  4. NIE WOLNO DOKARMIAĆ SZCZENIAKA LUDZKIM JEDZENIEM.

Sucha Karma

Jeżeli planujecie, że wasz szczeniak będzie na suchej karmie to należy pamiętać, że dobrze jest od czasu do czasu podać mu jogurt, który pomaga ustabilizować florę bakteryjną, ale nie przesadzajmy bo może przynieść to odwrotny skutek. Marchewkę doskonały nośnik  witaminy E, piesek potraktuje ją jako gryzak, można ją podawać często. Dieta waszego szczenięcia powinna być też bogata w kwasy omega 3 i omega 6, tutaj polecam dodawanie do karmy oleju z ryb lub zwykły tran w kapsułkach u mnie doskonale się sprawdza. Świetnym uzupełnieniem diety jest też twarożek, można go podać z surowym żółtkiem jako jeden z posiłków (ale nie codziennie) – żółtko zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów (pamiętajmy o umyciu jaj co uchroni przed zakażeniem salmonellą). Warto podawać psu ziemniaki, wystarczy plasterek na kilka dni należy pamiętać, że powinny być gotowane bez soli, świeże, nie mogą być schłodzone poniżej temp. 10 stopni. Ziemniaki pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną w końcowym odcinku jelit.

Co do gryzaków nie polecam prasowanych w białym kolorze gdyż są sztucznie wybielane  (przyklejają się do jelit i może być z tym ogromny problem i mówię to z doświadczenia ). Polecam tchawice wołowe lub jagnięce, żwacze jako smakołyk. Nie podajemy kości drobiowych ponieważ rozdzielają się na małe igiełki i mogą wbić się w jelita, kości cielęce jak najbardziej szczeniaki je uwielbiają.

BARF ( Biologicznie odpowiednia surowa dieta)

żywienie szczeniąt rhodesian

Inaczej wygląda żywienie szczenięcia jeżeli decydujemy na BARF tutaj jest dużo  więcej do opisania

Pamiętajmy NIE WOLNO ! mieszać suchej karmy z surowym jedzeniem inne pH jest potrzebne do trawienia suchej karmy, a inne dla bakterii zawartych w surowym mięsie. Na początku podajemy mięso z jednego rodzaju czyli np. około tygodnia podajemy indyka, jeżeli nie zaobserwujemy objawów niestrawności wprowadzamy inny rodzaj mięsa itd. Pamiętajmy, że dobrze aby nasz piesek jadł żołądki z treścią, jest to potrzebne do wytwarzania odpowiednich enzymów trawiennych i proszę się nie przerażać na rynku jest taki produkt dostępny. http://barf.pl/karma-dla-psa/

Aby zrównoważyć wapń i fosfor  trzeba pamiętać, że do mięsnych kości dodajemy mięso i podroby, wbrew pozorom jest to bardzo proste.

Szczenię powinno zjadać trzy-cztery  niewielkie porcje dziennie, do około 6 miesiąca wtedy można przejść na dwa posiłki dziennie. Szczenię karmimy w ilościach 2-3% masy ciała dorosłego psa lub 10% wagi szczenięcia.

Trzeba uważać na podroby i nie przesadzać z ilością ich podawania  ponieważ mogą one rozluźniać stolec szczenięcia, ale nie wolno ich pomijać w diecie psa zawierają wiele składników odżywczych, których nie ma w tkance mięśniowej ani w kościach

Pamiętajmy o suplementach ponieważ obecnie mięso jest mniej bogate w składniki odżywcze niż kiedyś, mam tu na myśli olej z ryb bogaty w omega 3 i omega 6, probiotyki na bazie alg.

Ważne jest aby szczenię miało zawsze świeżą wodę .

Dzienna porcja : 35-45% to mięso, 10% podroby, 50-60% kości mięsne, 10-15 % warzywa w tym 5% to owoce.

Mięso

cielęce, drobiowe, wołowe,  dziczyzna, serca, język.

Podroby

żołądki, płuca, mózg, śledziona, wątroba -ale nie przesadzajmy z jej ilością.

Kości mięsne

szyje indycze, grzbiety indycze, szyje kurze, grzbiety kurze, ogony cielęce, kolanka cielęce, kości z dziczyzny.

Owoce i warzywa

Buraki, marchew, seler, pomidor ,szpinak, itp z umiarem kapusta, brokuł, kalafior, rzodkiew, chrzan  ponieważ ich  nadmiar może zaburzać funkcjonowanie tarczycy , uwaga na groch , fasolę i surowe ziemniaki bo mogą powodować rozstrój żołądka. Cebula nie jest wskazana gdyż związki w niej zawarte powodują anemię u psów. Polecam świeże pestki z dyni piżmowej działają jak naturalny środek na odrobaczenie Owoce tak ,ale też nie przesadzajmy Jabłko ,banan, borówki, kiwi w małych ilościach

Można też podawać jogurt ale bez przesady i twarożek z żółtkiem.

Ja do przygotowywanych posiłków dodaję łyżeczkę ziarna sezamu lub płatki owsiane.

Przykładowy jadłospis dla szczenięcia:

Przykład 1.

I posiłek:  twarożek z żółtkiem łyżeczka ziaren sezamu.

II posiłek:  szyja z indyka

III posiłek :mięso mielone z indyka z warzywami

IV posiłek: podroby mielone

Przykład 2.

I posiłek:  kolanko cielęce,

II posiłek:  wołowina mielona z warzywami,

III posiłek :mięso mielone z kuczaka z warzywami i odrobiną sezamu,

IV posiłek: podroby mielone łyżeczka płatków owsianych.

Żywienie tym sposobem jest bardzo proste . Na rynku  są dostępne produkty gotowe BARF, z których z powodzeniem można korzystać  w internecie można także znaleźć tabelę do obliczania ilości podawanych produktów. Ja serdecznie polecam tą dietę.

Nigdy NIE PODAJEMY KOSCI GOTOWANYCH!!!

Szczeniaka karmimy małymi porcjami czyli dzienną dawkę dzielimy na ilość porcji jakie będzie otrzymywał, szczeniaka nie należy przekarmiać  może to powodować skręty żołądka.

Pamiętajmy, że ostatni posiłek powinien być podany ok. dwóch godzin przed snem, ponieważ psiak musi mieć czas przetrawić i wypróżnić się.

Szczeniak potrzebuje ok 15-20 minut na jedzenie po tym czasie bez względu na to czy zjadł czy nie zabieramy miskę.

Powinien mieć stały  dostęp do czystej wody, której temp. nie powinna być wyższa niż pokojowa.

Nie podajemy psu mleka gdyż jest ciężkostrawne i może powodować biegunki.

Komentarze: “Żywienie szczeniąt

  1. Czy szczeniaka karmionego suchą karmą mogę bez problemu przestawić na odżywianie według „BARF”? Jeżeli tak to jak się do tego zabrać? Pozdrawiam

    1. Oczywiście, ale trzeba to zrobić w odpowiedni sposób …
      na początek polecam żołądki z treścią odbudowują one flore bakteryjną potrzebną do trawienia surowego pokarmu, nasz piesek musi też dostawać kości cielęce do chrupania, następnie wprowdzamy surowe mięso i warzywa z owocami. Trzeba obserwować czy piesek nie ma niestrawności….

Comments are closed.